Nadgryzieni – 104 – HTC jest mniejsze niż dział cateringu Samsunga

· komentarze 32

Witam wszystki w stu czwartym odcinku, w którym wiele się dzieje. Przede wszystkim Norbert spóźnia się, ponieważ miał opóźnione lądowanie Dreamlinerem. Dominik natomiast wierci, ponieważ lubi kołki rozporowe, a ja staram się przekręcać każde możliwe polskie słowo. Poza tym poruszamy ostatnie tematy około-Apple’owe.

W tym odcinku udział wzięli:

Linki do poszczególnych tematów znajdziecie podczas odsłuchu samego podcastu, a szczegółowy spis treści znajduje się poniżej. Jeśli macie pytania to tradycyjnie zapraszamy do komentarzy tutaj lub na Facebooku.

Muzyka

Subskrypcja

Subskrybujcie Nadgryzionych w iTunes — zdecydowanie najwygodniejsza metoda. Osoby bez dostępu do iTunes zapraszam do dodania nas za pomocą kanału RSS.

Partnerzy

Spis treści

 • 00:00:00.000 – Norbert się spóźnił, bo lądował Dreamlinerem
 • 00:03:41.117 – Niepokojące wyniki ankiety dla Windows-userów
 • 00:18:08.721 – Dominik o BB10
 • 00:22:40.069 – Android 4.2 i nowe Nexusy
 • 00:34:49.153 – Umowa patentowa Apple i HTC
 • 00:41:35.674 – iPhone 5S
 • 00:58:04.652 – Akcesoria ze złączem Lightning
 • 01:08:26.382 – Nowe iMaki opóźnione?
 • 01:12:00.534 – O Fusion Drive
 • 01:13:58.519 – Zdziwienia tygodnia!

Zapraszamy do odsłuchu

Nie działa Ci player powyżej? Wywal cache z przeglądarki i odśwież stronę lub ją zrestartuj (przeglądarkę, nie stronę).

32 Comments

 1. Od 18 minuty:

  1) SDK w liczbie kilku i NDK w liczbie 1 + Cascades jest dostępne absolutnie publicznie od okolic maja tego roku i od tego czasu było już nawet kilkukrotnie aktualizowane. W grudniu zostanie udostępnione „złote” wydanie SDK/NDK, ale nie przeszkadza to w tworzeniu aplikacji już teraz. Ba, już teraz jest cała masa dostępnych (!) w AppWorld programów, które działają na BB10 lub są stworzone specjalnie dla tego systemu.

  2) Urządzenia nie mogą być dostępne od początku stycznia, bo ich prezentacja jest dokładnie przedostatniego dnia stycznia

  3) Gest zasadniczy jest jeden – swipe z ramki do środka ekranu i oderwanie palca = minimalizacja aplikacji, a ten sam, bez oderwania palca, a z przesunięciem go w prawo (taki „łuk” z dołu) to dostęp do skrzynki odbiorczej. Obydwa gesty są odwracalne, tj. można je cofnąć jeśli nie oderwiemy palca i jesteśmy ponownie w aplikacji, w której byliśmy. Czy to dziwne? Raczej (przyrzekam, to jest bez żadnej zgryźliwości) bardziej funkcjonalne od centralnego przycisku pod ekranem. Oczywiście gestów jest więcej, ale nikt nie każe z nich korzystać – zdecydowaną większość funkcji można wywołać standardowymi ikonkami. Ci średnioogarnięci bez problemu znajdą te gesty (są też pokazywane przy pierwszym uruchomieniu), a ci mniej – cóż, mają ikonki :) I nie ma czegoś takiego, jak np. „narysuj Z, potem przekreśl z prawej góry w lewy dół, a następnie obróć telefon o 90 stopni” :-)

  4)Ikony systemu w wersji beta są… ikonami systemu w wersji beta. Ocenianie graficznych aspektów wersji przeznaczonej dla programistów jest… dziwne. Aczkolwiek wbrew temu, co zostało dodane do wypowiedzi, ten wygląd nie zmieni się aż tak bardzo. Wygląd zupełnie „niezobowiązujący” był do poprzedniej wersji beta – od 10.9 jest już bliższy temu finalnemu.

  5) Akurat RIM sprzedaje więcej smartfonów niż Nokia. Porównanie wyników finansowych obydwu firm jest nieco trudniejsze, ze względu na ich rozmiar, ale RIM przynajmniej, nawet pomimo teoretycznej straty operacyjnej, z kwartału na kwartał powiększa swoje rezerwy finansowe. I nie jest zależny od „widzimisię” MS.

 2. Prawda, wszystko co jest napisane powyżej jest prawdą. Mnie natomiast wydaje się dziwne oceniać coś po wersji beta…

 3. Panowie, litości! Ponad połowa tego odcinka to Microsoft, Google i RIM. Nie macie nic ciekawego nt. Apple? Chętnie posłuchałbym o OS X Server (chyba nigdy o tym nie pisaliście/rozmawialiście), Final Cut Pro X (Wojtek obiecał kiedyś odcinek specjalny) czy Logic Pro.

  Co do dostępności iPhone 5 to jest prawdziwa tragedia. Nie przypominam sobie aby z poprzednimi modelami były takie problemy z zakupem. Główny salon T-Mobile w Poznaniu odsyła mnie z kwitkiem od października obiecując, że będą mieć na początku listopada. Mamy połowę listopada i nadal nie mają. Nieco poirytowany tym faktem wysłałem e-maila do centrali i dostałem jeszcze bardziej załamującą odpowiedź:

  [Witam

  Pragnę poinformować, że nie jest wyznaczona konkretna data pojawienia się urządzeń.
  Pozwolę sobie zapisać Pana numer kontaktowy i w momencie pojawienia się sprzętu w magazynie niezwłocznie zadzwonię.

  Z pozdrowieniami
  Marcin Kubina
  Biuro Obsługi Abonenta]

  Spóźniony iTunes, brak iPhona 5, a teraz informacja o możliwym opóźnieniu iMaców. Coś niedobrego zaczyna się chyba dziać z Apple.

 4. Serio?

  The number of BlackBerry phones sold fell 41% year-on-year in the last RIM fiscal quarter. Sequentially the fall was 30%. Though surprisingly poor, I note that Nokia’s smartphone business fell even more dramatically last quarter (down 50% y/y and 39% sequentially). LG also saw a 44% decline in unit shipments in Q1.

  Więcej: http://www.asymco.com/2012/07/02/rims-tailspin/

 5. P.S. Nadal upierasz się przy pkt. 5? :)

 6. P.P.S. Daj cynka @dominiklada i @norbertcala najlepiej w sprawie pkt. 1-4, bo to zupełnie nie moja działka i dzięki za zwrócenie szczegółowej uwagi.

 7. I żeby nie było – nie sugeruje nigdzie, że RIMowi idzie doskonale, bo tak nie jest, a na 3-cie miejsce wspiął się przede wszystkim dzięki słabości konkurencji (+ wzrostowi na mniej znaczących, ale jednak dających łącznie ładne liczby rynkach).

 8. Po Twoim linkiem jest napisane:

  Research In Motion’s shipment volumes appear to have flattened though the company posted the second-highest year-over-year decline of any the leading vendors.

 9. Ale ja napisałem przede wszystkim „Akurat RIM sprzedaje więcej smartfonów niż Nokia”. I to tyle, nigdzie nie pisałem, że idą w górę :)

 10. Co więcej – z tabeli spadek rok do roku: -34.7%,

 11. A to sorry – widocznie źle zrozumiałem. :-)

 12. Dalej będę upierał przy tym, że nie napisałem nic o wzroście/spadku. Tylko o tym, że sprzedają więcej niż Nokia i chomikują kasę :) Przecież każdy wie, że sprzedają mniej niż wcześniej i to dużo mniej, nawet do mnie to dotarło! ;-)

 13. Spoko, odniosłem się tylko do tego fragmentu o tym, że RIM idzie gorzej niż Nokia, bo to – przynajmniej pod względem ilości sprzedanych smartfonów, czyli jednak jednego z wielu istotnych czynników – dość ważna sprawa w tym kontekscie:) Pozdrawiam

 14. LOL późna godzina – umknęło mi jedno słowo i sens całości inny. Niemniej jednak te rezerwy lada moment zaczną się kurczyć jak BB10 nie ruszy. Horace Dediu w zasadzie już nie wierzy, że się odbiją – wg. niego jeszcze nikomu się z takiej sytuacji wyjść. Może będą pierwsi.

 15. Tu oczywiście nie ma co dyskutować – kasa sama z niczego na konto nie będzie im spływać, a wyniki za ten kwartał będą pewnie jeszcze gorsze niż za poprzedni (pewnie mniej sprzedanych telefonów, mniejsze ASP, etc, może podratują się trochę programem oszczędnościowym), więc albo teraz albo nigdy. Biorą pod uwagę obecną sytuację na rynku, to mają cały czas pod górkę i wprowadzenie teraz telefonów na rynek będzie dopiero początkiem (co innego, gdyby to było tak z 2 lata temu…). Co do Dediu – w analitykach najpiękniejsze jest to, że ich prognozy wcale nie muszą się spełnić, choć oczywiście jeśli nawet najmniejsza rzecz pójdzie nie tak, będzie miał rację. A tak – czekamy, zobaczymy co będzie. Do końca 2013 pewnie dociągną na tych miliardach, na których siedzą, a potem… albo będziemy mówić o wielkim powrocie, albo zakopiemy razem z innymi firmami, które kiedyś były dobre, a teraz już ich nawet nie ma na rynku :)

 16. Witam. Czemu wszystkie programy na androidzie po wyszukaniu podcastu pokazują pustą listę odcinków? BeyondPod co prawda umożliwia wyszukanie pojedynczych odcinków, ale już subskrypcja jest niemożliwa. Pamiętam że tak ze 2 tygodnie temu było ok. MG działa nadal normalnie. Mam tak od przesiadki na 4.2

 17. Zaraz Was odsłucham, ale tytuł macie zarąbisty* :D
  *(żeby nie było że zaje****)

 18. Z jakiego RSS korzystasz?

 19. Widocznie Polska dalej jest traktowana jak klient 3 kategorii.
  Na ip5 z Telia (duński operator) czekałem 3 dni od złożenia zamówienia.
  Ipad mini wifi był dostępny od ręki w Applehuset (duński reseler).

 20. Nie bardzo rozumiem czy chodzi o program czy adres. Jeśli o program to np. BeyondPod. Wchodzę w wyszukiwarkę, szukam nadgryzieni-znajduje. Ale w środku pusto.

 21. Szkoda,że nie nagrywacie materiału w studio przez mikrofony a nie przez Skype.Jakość dźwięku nieporównywalnie lepsza i lepszy odsłuch.Chłopaki z dekompresora tak robią i fajnie się słucha tak nagranego audio bloga.A najlepiej to nagrywajcie na live :) ostatni odcinek live był super.Można was oglądać i słuchać, to zdecydowanie lepsze :)

 22. Coś za coś jak zwykle ale możesz nas słuchać live jak nagrywamy przez ustream.tv.

 23. Tak zadziałało, dzięki. Z ciekawości sprawdziłem na co wskazuje to co mi dodało automatycznie przy wpisaniu „nadgryzieni” – http://feeds.feedburner.com/Nadgryzieni – i 3 różne programy to znajdują – oczywiście nie działa. w każdym razie jeszcze raz dzięki i idę posłuchać 104 :)

 24. Czasem jak nie mam pilnego zadania to tak robię, ale nie zawsze się udaje

 25. Chciałbym skrytykować :) Dajcie proszę wersje w mp3, przy waszych core i7 konwersja trwa 5s. iTunes nie posiadam bo piszą że straszny syf w systemie zostawia, a kiedyś próbowałem, wole foobara2000. Taką wersje w mp3 można by od razu przerzucić

 26. Niestety więcej jest fanów AAC. Kiedyś lecieliśmy w mp3 ale tak krzyczeli, że nie warto było. :)

 27. Z miniakami nie ma problemu. A iP5 może nie być tak popularny w Telia. Nadal dostawy od apple to od 2 do 3 tygodni, a żeby kupić w sklepie apple w UK odblokowany telefon trzeba codziennie zapisywać się do losowania.

 28. Stary feed który w aplikacji podcasts wyświetlał się jako „obsolete”.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *.


Szukasz czegoś do czytania?

Android okiem specjalistów

Wszystko o świecie Apple