ANW051 Współczesna kuchnia Niemiecka – gość Gosia Nierhaus

· Komentarz: 1

ANW051

Nasz dzisiejszy gość Gosia z Niemiec na prośbę Pawła opowiada o podobieństwach i różnicach między kuchnią w Polsce i w Niemczech.
Pytana o najbardziej tradycyjna potrawę z naszego kraju bez wahania wskazuje ruskie pierogi.
Natomiast tradycyjna i typowo niemiecka jest sałatka ziemniaczana, najlepiej z ziemniaków odmiany Annabelle koniecznie z ogórkami konserwowymi.
Kiełbasa u naszych zachodnich sąsiadów nie jest tak mocno wędzona jak u nas, jest bardziej miękka, szara, lub biała, często taka parówkowa i jedzona obowiązkowo z musztardą.
Wędzona i podsuszana natomiast często w Niemczech i ogólnie za granicą nazywana jest Krakowska, podobne do niej wędliny występują zresztą również w Austrii.

Szynka Szwarcwaldzka (niem. Schwarzwälder Schinken) to typowy niemiecki przysmak podobny nieco do szynek Włoskich jak Szynka parmeńska (wł. Prosciutto di Parma) czy Hiszpańskich szynek górskich (hiszp. Jamon Serrano).
Desery : Na południu lubiany jest Apfelstrudel, czyli Strudel z jabłkami – doskonały Wiedeński deser.
W regionie w którym mieszka Gosia, bardzo znany deser to tort Szwarcwaldzki tort wiśniowy (niem. Schwarzwälder Kirschtorte)
Podobny do niego jest deser wiśniowy z kremem z odrobiną likieru. I kolejny klasyk deserowy to ciasto zwane Użądlenie pszczoły (niem. Bienenstich), na którego wierzchu znajdują się pyszne zapieczone w maślanym karmelu migdały.
Nowocześni Niemcy podobnie zresztą jak i inne nacje w tym Polacy chętnie korzystają z kuchni zagranicznej, popularne są sushi bary czy restauracje azjatyckie i afrykańskie. Z racji tego, że w Niemczech mieszka dużo ludzi z całego świata, można próbować różnych smaków z całego świata i szukać inspiracji.
Paweł opowiada przy okazji co akurat robił na obiad z kuchni chińskiej. Był to kurczak słodko kwaśny z ananasem. Koniecznie z dodatkiem grzybów Mun, pędów bambusa, i kiełkami fasoli Mung.
Całkiem sporo ludzi obecnie jest wegetarianami. Koleżanka Gosi jest weganką, nie jada jajek, masła i krowiego mleka. Zastępuje je mlekiem ryżowym. Kolega Pawła z kolei po kilku bezmięsnych latach jednak porzucił wegetarianizm. Najczęściej takie decyzje na temat swojej diety ludzie podejmują ze względów zdrowotnych, religijnych, lub światopoglądowych. My zalecamy rozsądek i różnorodność, oraz świeże produkty lokalne. Mięso nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu a do tego ryby, owoce i warzywa.
Chleb niemiecki jak opowiada Gosia jest ciemny i ciężki. Paweł zachęca do pieczeniu chleba w domu. Co ciekawe bułki w niemieckich piekarniach często pieczone są z ciasta dowożonego codziennie z Polski.
Paweł opowiada o sklepie z żywnością ekologiczną, który po paru miesiącach został zamknięty z powodu małego zainteresowania. Niemcy mają dużo takich sklepów, i choć są nieco droższe, cieszą się one powodzeniem. Jednak od czasu do czasu słyszy się też o różnego rodzaju aferach i oszustwach na tego typu żywności.
Jakim smakiem określić kuchnię niemiecką? Prawdopodobnie – mówi Gosia – najlepiej określić ją jako kuchnia słona, tłusta i z musztardą.
Jako że święta za pasem, nie mogliśmy nie poruszyć tematu Wigilii w Niemczech. Różni się ona znacznie od naszej. Jest przede wszystkim dużo skromniejsza. Jest ryba, ale tylko wędzona, a do tego białe pieczywo. Jednak rodzina Gosi polubiła wigilię w naszym wydaniu.
Zastaw się a postaw się to klasyczna polska gościnność. Niewiele osób wie, że to nasza szczególna cecha narodowa, gdzie indziej rzadko spotykana. No może jeszcze na wschodzie. Gosia tłumaczy jak to wygląda na zachodzie.
Temat na koniec, to alkohole. Piwa, likiery i białe wina to domena Niemiec. Gosia mówi, że o tej porze roku można kupić Glühwein Weisswein, czyli doskonały grzaniec z białego wina.

Obserwujcie nasz profil w G+

Muzyka: Hemiola „Hemiola-Foxtrot”

One Comment

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *.