Nadgryzieni – 70 – Czy i jaki dysk sieciowy wybrać do naszego Maka?

· komentarzy 18

W tym odcinku poruszamy kwestie dysków sieciowych do użytkowu domowego — pojawiło się sporo maili w tej sprawie i staramy się poruszyć temat na podstawie własnych doświadczeń, które nie są przesadnie dogłębne, ze względu na stosowane przez nas alternatywne rozwiązania. Próbujemy również rzucić trochę światła na problemy jakie mieliśmy z Applem w sprawie iMagazine’a na iPadzie oraz dodawaniu go do Newstand — trwało to 42 dni i było całkowicie poza naszą kontrolą.

Linki do poszczególnych tematów znajdziecie podczas odsłuchu samego podcastu, a szczegółowy spis treści znajduje się poniżej.

Muzyka:

Partnerem Nadgryzionych jest Audioteka.pl – serwis zajmujący się dystrybucją audiobooków do pobrania i odtwarzania na komputerze, na mp3-playerach, komórkach, sprzęcie HiFi i w autach.

Jeśli dokonujecie zakupu poprzez WWW, to wprowadzając kod promocyjny „Nadgryzieni” dostaniecie 10% zniżki!!! Niestety nie dotyczy to zakupów przez aplikację na iPhone ze względu na politykę Apple.

Jeśli macie pytania to tradycyjnie zapraszamy do komentarzy tutaj lub na Facebooku.

Subskrybujcie Nadgryzionych w iTunes — zdecydowanie najwygodniejsza metoda.

Spis treści:

 • 00:00:00.000 – Witamy z opóźnieniem i problemem!
 • 00:02:54.150 – Nowy produkty Apple’a, iOS 6, SpringBoard i inne
 • 00:17:44.089 – iPad 3 i kolejne plotki na temat eventów Apple’a
 • 00:21:03.144 – iPod nano 7G?
 • 00:24:29.665 – Zrezygnowałem z jailbreaka
 • 00:27:14.154 – Motorola vs. Apple
 • 00:29:38.153 – Motorola vs. Apple cz. 2
 • 00:31:21.340 – Wyklarowano EULA w iBooks Author
 • 00:37:23.305 – iMagazine vs. Apple (!!!)
 • 00:47:39.748 – Kino vs. książka i dlaczego warto czytać tą drugą przed obejrzeniem filmu
 • 00:55:43.879 – Zewnętrzna nagrywarka do Mac
 • 01:00:23.748 – Problematyczny update do 10.7.3
 • 01:05:23.298 – AirPort Utility 6.0
 • 01:08:38.206 – 7toX – konwerter projektów z FCP 7 to FCP X
 • 01:11:17.144 – FileVault 2 został złamany, ale Apple go naprawił zanim to ujawniono
 • 01:12:07.122 – Dyskusja: Jaki i czy wybrać dysk sieciowy dla Maka?
 • 01:28:23.462 – Avid Studio dla iPada
 • 01:29:41.534 – Darmowe kody w App Store – jak z nich korzystać (how to redeem)?
 • 01:35:15.998 – Końcowe pozdrowienia …

Zapraszamy do odsłuchu:

18 Comments

 1. Odsluchane ;-)

 2. Po pierwsze: jeszcze raz dziękuję Ci Wojtku za odpowiedź na email :]
  Po drugie: odcinek jak zwykle ciekawy zwłaszcza rozdział o dyskach sieciowych, faktycznie temat wymaga większego „zbadania”. Jednak dalej wydaje mi się że dysk podpinany kabelkiem do PC/laptopa znacznie uprzykrza kozystanie z komputera z szczególnie z laptopa.
  Wiem że WiFi (nawet w standardzie n) „nie robi szału” jeśli chodzi o przesył danych ale jeśli chodzi o udostępnienie tych samych plików na kilku komputerach to taki dysk to jedyne rozwiązanie.
  Dlatego najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu sprawię sobie taki dysk i dam Ci (jeśli chcesz) znać jak to wszystko funkcjonuje.

 3. Tak a propos „Dziewczyny z tatuażem” całkiem się zgadzam z Dominikiem, prawie idealna kopia szwedzkiej wersji (no może jest trochę bardziej szczegółowa), a aktorka wcielająca się w Lisbeth jest szkaradna…

 4. Redeem = Wykorzystajka ;)

 5. Pingback: LTE było największym błędem HTC | Makowe ABC

 6. Co do dysków, to ja u siebie mam serwerek na Debianie (linux) i z trzema dyskami (2x 250G i 1T). W systemie dwa z nich sa spięte w mirroring i jest na nich system reszta (160G) na osobnej partcji (sformatowanej w HFS+) na użytek dysku sieciowego, podobnie jak i dysk 1T jako kolejny dysk sieciowy. Wszystko udostępnione jest za pomocą afp (czyli protokół i partycje na dyskach typowo aplowe). Dzięki temu mam do wszystkiego dostęp po Wi-Fi a w razie konieczności kabelek (1G LAN) i transfery na poziomie 50MB/s bez problemów. Nie testowałem tego ale pewnie po zastosowaniu stripingu na dyskach można by wycisnąć jeszcze więcej z tego.
  Dzieki temu mam bezprzewodowy dysk sieciowy, w razie potrzeby szybki dysk (połączenie LAN plus drugi monitor i reszta), bezpieczeństwo istotnych danych (mirroring), możliwość dowolnej konfiguracji i zwiększania rozmiaru dysku sieciowego. Oczywiście TimeMachine również działa i idzie do odpowiedniego katalogu na dysku 1T a reszta informacji do innego katalogu. Wszystkie katalogi na dysku 1T są widziane jako niezależne dyski sieciowe i nie ma problemu po wysypaniu się TimeMachine z resztą danych w innym katalogu.
  A i jeszcze jedno. Ja u siebie też mam statyczne DHCP i AirPorty Express-y porozstawiane w domu, z tym że za DHCP odpowiedzialny jest Linux i nie mam problemu z panowaniem nad 20 statycznymi adresami. Dodatkowo pełna kontrola nad łączem internetowym przypiętym do serwera (jak ciągnę coś z pełnym 10Mbps to mogę spokojnie słuchać radia internetowego i przeglądać www).
  A najlepsze jest to, że dyski do kompa są tanie i moge se ich dodawać sporo i kiedy będę miał potrzebe. A koszt to dyski i … jakieś 100-200 PLN na kompa „i Linuksa”.

 7. A tak z innej beczki, brakuje mi mówienia o firmie zaczynającej się na S a kończącej na AMSUNG właśnie w ten sposób :)

 8.  OK, ale nie mam potrzeby „stawiania” kolejnego PC który będzie straszył swoją obudową :)

 9. No dobra, a co w wypadku potrzeby posiadania dysku sieciowego dla iTunes w wielkosci minimum 10-12 TB?

 10. Pingback: Nadgryzieni – 70 – Czy i jaki dysk sieciowy wybrać do naszego Maka?

 11. No właśnie stawianie kolejnego kompa jest trochę bez sensu. Ostatnio kupiłem na allegro za jakieś grosze NAS DLink DNS-323 (teraz jest już chyba jakiś nowszy, 325 chyba). Obudowa wielkości dwóch dysków (bo tyle do niej wchodzi), na linux’ie, obsługa raid 0 i 1, gigabit ethernet, serwer upnp etc. Bardzo łatwo się ‚hackuje’, żeby mieć do niego dostęp po ssh, a wtedy już można wszysto. Mam w środku dwa dyski, nie w raid’zie. Na obu różne dane udostępnione po sieci. Dodatkowo skonfigurowałem sobie folder na jednym z dysków na ważne dane, który to folder poprzez rsync’a codziennie mi się synchronizuje na drugi dysk. Jak jeden z dysków padnie to nawet nie ma potrzeby rebuild’owania raida. Naprawdę fajnie to śmiga, po sieci n transfery mam około 9MB/s, oczywiście odpowiednio szybciej po gigabicie.

 12. Czy ktoś może się orientuje jak wygląda sprawa z tą słynną przypadłością FireWire jeśli chodzi o możliwość wyciągania haseł? 
  Temat złamania FileVault 2 jest związany z FireWire, czyli prawdopodobnie stary problem z FireWire wraca niczym bumerang od czasu do czasu.

 13. Właśnie, stawianie kolejnego blaszaka mnie nie interesuje. Liczy się prostota konfiguracji oraz użytkowania.  A co do samego sprzętu to chyba będzie to dlink -> http://goo.gl/tHqMQ

 14. No właśnie to nowsza wersja tego mojego. Jako domowy NAS mogę śmiało polecić.

 15.  No to w takim wypadku albo kolejny blaszak + kilka dysków lub coś takiego -> http://goo.gl/Z08NF

 16. Co do DAS, to oprócz WD i LACIE jest jeszcze Promise Pegasus R4 lub Promise Pegasus R6 od 4 do 12 TB – dostępne w polskim sklepie online Apple (pojawiły się chyba jako pierwsze dyski z Thunderbolt) i oprócz RAID 0 i RAID 1 mają RAID 5, 50, 6, 60 i 1). Pytanie dlaczego Time Capsule nie ma portu FW (również z możliwością szybszego backupu TimeMachine nie tylko przez Ethernet lub WiFI) do podłączenia dysków zewnętrznych i czy kiedykolwiek będzie miało Thunderbolt?

 17. Pingback: Podsumowanie plotek o iPad 3 (cz. 1) | Makowe ABC

 18. Fajnie że wspomnieliście o „fetyszu” odręcznego pisma, temat wart przemyślenia…

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *.


Szukasz czegoś do czytania?

Android okiem specjalistów

Wszystko o świecie Apple