Nadgryzieni – 107 – Prawdziwy Macuser wymienia komputer jak mu coś nie działa

· komentarzy 17

A jednak witamy Was jeszcze raz i tym razem już naprawdę ostatni raz w 2012 roku. Tym odcinkiem chcielibyśmy podsumować kończący się rok, omawiając naciekawsze gadżety, największe niespodzianki, wpadki i wiele więcej. Ciekawi też jesteśmy Waszego zdania, więc koniecznie zostawcie komentarz z Waszymi odczuciami. No i warto również wspomnieć, że Dominika czeka kupno nowego komputera, bo coś mu nie działa.

W tym odcinku udział wzięli:

Linki do poszczególnych tematów znajdziecie podczas odsłuchu samego podcastu, a szczegółowy spis treści znajduje się poniżej. Jeśli macie pytania to tradycyjnie zapraszamy do komentarzy tutaj lub na Facebooku.

Subskrypcja

Subskrybujcie Nadgryzionych w iTunes — zdecydowanie najwygodniejsza metoda. Osoby bez dostępu do iTunes zapraszam do dodania nas za pomocą kanału RSS.

Spis treści

 • 00:00:00.000 – Witamy!

Zapraszamy do odsłuchu

Nie działa Ci player powyżej? Wywal cache z przeglądarki i odśwież stronę lub ją zrestartuj (przeglądarkę, nie stronę).

17 Comments

 1. Ciekawy odcinek, jak zwykle z resztą
  PS: tytuł genialny

 2. Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia, więc nie ma co się dziwić młodemu człowiekowi, że w wigilię rozpoznał przebierańca. W wigilię prezenty przynosi Gwiazdka (Gwiazdor)! Norbert, nie niszcz dziecku dzieciństwa.

  A ja dostałem słuchawki Bose QuietComfort 15. Są absolutnie genialne.

 3. Kwestia migotania ekranu to zapewne fakt zastosowania (lub nie) układu PWM do zasilania diod podświetlających ekran. By zweryfikować prawdziwość tej teorii wystarczy ustawić na 100% jasność ekranu na urządzeniu dotkniętym tym efektem – migotanie powinno ustać.

 4. Wojtek możesz napisać, kto wykonuje covery The Beatles z początku i końca tego odcinka i Come Together z poprzedniego?

 5. Poszukaj The Beatles on Ukelele.

 6. Myślę, że zbyt dużą uwagę przykuwacie do wcześniejszej niż wynikało by to tradycji prezentacji nowego iPada :)
  Według mnie jest to ukłon w kierunku nowych użytkowników. Ktoś kto chciałby kupić iPhone 5 i najnowszego iPada ma teraz jedno złącze i teoretycznie wszystkie akcesoria które kupi będą współpracowały z dwoma urządzeniami. Kupno starszego modelu iPad dla kogoś kto posiada już iPhone 5 nie ma sensu ponieważ akcesoria musiały by być dublowane. Myślę, że był to jednorazowy ruch spowodowany tylko i wyłącznie zmianą złącza.
  Pozdrawiam!!

 7. Odcinek dobry. Ale osłabiła mnie dyskusja nt Apple się zmienia, i to na gorsze (bodajże oprócz Wojtka. Otóż się z tym całkowicie nie zgadzam. Uważam że to zmiana na lepsze. Here’s why: jeśli Apple rzeczywiście będzie szybciej wypuszczać nowe iPady i iPhone’y to early adopters i tak kupią, jeśli mają na to kasę, kupują bowiem nie dlatego że kochają wydawać pieniądze, ale dlatego że lubią iPada albo iPhone w najnowszym wydaniu. A jednocześnie, standardem u Apple jest to że poprzednie generacje będą tańsze (tak jak dziś jest dostępny iP 4s i iP 4). Umożliwi to tańszy zakup tym co zadowolą się poprzednią generacją. Np. nie miałbym nic przeciwko jeśliby np. w marcu wypuścili iP 5s, a obecny iP5 byłby tańszy np. o 500-600 PLN.

 8. Panowie, mówcie sobie co chcecie, ale prawdziwym wydarzeniem roku był „unpacking iPhona 5” w wykonaniu Ewy Lalik. To była bomba, po której trudno się było pozbierać, rzecz która głęboko zapada w pamięć i nie chce z niej wyparować. Do dzisiaj mnie ten materiał prześladuje i nawet wpis Macieja Gajewskiego twierdzącego, że rok 2012 był rokiem Microsoftu, nie zaciera tego koszmarnego wydarzenia. :-D

  A tak serio dziękuję Wam za kolejny rok z iMagazine, Nadgryzionymi, relacjami wideo i nowość w postaci Android Magazine. Życzę aby w nadchodzącym roku nie zabrakło Wam wytrwałości, weny, sił i spokoju w realizacji tak wielu przedsięwzięć. Wszystkiego dobrego!

  Wasz stały czytelnik (nie pirat), słuchacz i widz.
  Bartosz Górecki

  PS Obecna generacja iPoda Nano jest siódmą, nie szóstą.

 9. Skoro tak twierdzisz, doradź mi co mam zrobić:

  1 – Kupić w styczniu iPada 4 czy czekać na 5, która podobno ma być w marcu?
  2 – Kupić w styczniu iPhona 5 czy czekać na 5S, który podobno ma być w marcu?

  Chcę mieć sprzęt przynajmniej przez pół roku najnowszy. Wyżej wspomniane hipotetyczne premiery mogą się równie dobrze odbyć na WWDC w okolicach lipca lub we wrześniu/październiku. Dotychczas nie było takiego problemu, bo każdy wiedział kiedy spodziewać się nowego modelu i świadomie podejmował decyzję, czy zadowoli się starszym, czy poczeka na nowy. Teraz nic nie wiadomo.

  „Umożliwi to tańszy zakup tym co zadowolą się poprzednią generacją.”

  Tylko, że starsze modele są sprzedawane z małymi dyskami. A co z ludźmi, którym minimalna pojemność nie wystarcza? iPhone 4S to nadal bardzo dobry telefon ale model 16 GB w moim przypadku jest nieporozumieniem. Pozostaje więc tylko najnowszy model, który najnowszym może być tylko miesiąc.

 10. Haha skutecznie to wydarzenie wymazałem z pamięci!

 11. P.S. Dzięki i my rownież dziękujemy!!!

 12. Nie mam szklanej kuli.

  Jeśli chcesz mieć gwarancję na najnowszy przez minimum pół roku, to kupuj od razu po premierze. Jeśli chcesz iPada 4 lub iPhone 5 bo odpowiada Tobie specyfikacją (IMHO bardziej niż wystarczająca), to kupuj teraz.

  Co do mniejszych pojemności, mój iPhone ma 16 GB i jest wystarczający. Mam na nim z 5 giga muzyki, resztę słucham w streamingu. Z 5 giga aplikacji, trochę różnych danych. A na wakacje zabieram mojego starego iPoda Classic, bo tylko na 120 Giga mieści się moja biblioteka muzyki.

  Musisz zdecydować co jest dla Ciebie najważniejsze. Jeśli chcesz mieć najnowszy model, z wyborem pojemności to chyba dla Ciebie też lepiej jeśli będzie to model często odświeżany i udoskonalany. Tak jak pisałem, dla mnie możliwość zakupu np. iP 5 w marcu za np. 2200 PLN brutto od Apple, albo np. za 1 PLN u operatora znakomicie łagodziłoby ból posiadania nienajnowszego modelu.

 13. Przewiduję, że Apple może wprowadzać dwa iPhone’y rocznie. Jest na to miejsce na rynku. 12 miesięcy to jednak sporo. Na jesieni zupełnie nowy model, a na wiosnę wersja S z nowymi kolorami obudowy, może nowym procesorem, nowymi wersjami pamięci itp. Apple musi trochę zmieniać cykl wydawniczy, bo nie może stać się łatwo przewidywalne dla konkurencji. Ja jestem za jeśli chodzi o częstsze premiery.

  Nexus 10 – Piękny ekran zmarnowany przez brzydki system i paskudny hardware.

  Pierwsze dotykowe Blackberry to model Storm, a nie Torch. Ten smartfon miał ruchomy ekran pojemnościowy. Unikalne rozwiązanie. To nie był ekran oporowy (rezystancyjny). To był ekran pojemnościowy, ale wymagał dodatkowego naciśnięcia całej powierzchni. W modelu Storm 2 wycofano się z tego rozwiązania.

  Torch 1 ma klawiaturę fizyczną. Torch 2 nie ma.

  Stare Mapy Apple (te z mapami Google) dużo ładniejszym programem od obecnego programu Goggle’a.

  Wszystkiego jabłkowego na 2013 rok dla podstawowej ekipy i dla rezerwowych psów.

 14. Jaki Gwiazdor?! Do nie powiem jakiego pana!

 15. Ewentualna zmiana cyklu rozwojowego iPhonów z rocznego na półroczny, to przecież ukłon w stronę szerokiej rzeszy niezdecydowanych. Dla applowców nie ma to większego znaczenia. Technologia (konkurencja) zaczęła rozwijać się na tyle szybko, że faktycznie po pół roku nowy iPhone zaczyna odstawać i Ci wahający się wybierają to co są w stanie ogarnąć w tabelce – szybszy procesor, więcej pamięci itp. Widać to było po spowolnieniu sprzedaży iPhone’a 4S w połowie 2012 roku. Wg mnie na początku roku pojawi się facelifting, czyli 5S, a tradycyjnie jesienią zobaczymy zupełnie nowy telefon. Zwróćcie uwagę, że skrócenie okresu rozwoju ma za sobą choćby branża samochodowa. Kiedyś ten sam model był „tłuczony” 10 lat. Obecnie okres ten skurczył się do kilku. Zmianę zapoczątkowali Japończycy rozpoczynając ekspansję na rynku amerykańskim. Teraz ich rolę zaczynają przejmować koreańczycy, którzy co chwilę wprowadzają nowy model. Apple nie ma wyjścia, bo nie może pozwolić sobie na kilkumiesięczne mocne zahamowanie sprzedaży. Jaki będzie efekt? Obawiam się, że zaczniemy dostawać coraz mniej dopracowane urządzenia.
  Wiem, że to niepopularne, ale uważam, że koledzy z Cupertino mimo wszystko będą musieli wprowadzić drugą linię telefonów – nowoczesnych, ale trochę tańszych.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *.


Szukasz czegoś do czytania?

Android okiem specjalistów

Wszystko o świecie Apple